Filmy, ktoré ste možno nevideli - Once Were Warriors

Autor: Martin Zlúky | 20.3.2013 o 17:35 | (upravené 20.3.2013 o 17:49) Karma článku: 3,60 | Prečítané:  376x

Každodenným surfovaním na rôznych filmových stránkach sa mi sem tam podarí nájsť film, o ktorom som nikdy nepočul alebo mi z nejakého dôvodu unikol pozornosti. O to väčšie je nadšenie, keď si bez akýchkoľvek očakávaní môžem vychutnať zaujímavý film.

Once Were Warriors

Réžia: Lee Tamahori

Dráma, Nový Zéland, 1994, 102 min

 

Film som prvýkrát videl len nedávno a to už je takmer 20 rokov starý. Novozélandský rodák Lee Tamahori si ním otvoril dvere do Hollywoodu, kde stihol natočiť pár menej i viac úspešných filmov. V tomto prípade sa jedná o sfilmovanú novelu o rodine Maorov, ktorá čelí zlému sociálnemu postaveniu a s tým súvisiacim problémom v podobe alkoholizmu, násilia, rozpadávajúcej sa rodiny, a iné. Príbeh je pomerne prostý. Otec je nezamestnaný alkoholik, ktorý nemá problém zbiť svoju ženu tak, že ju ani vlastné dieťa nespozná. Matka napriek tomu, že každý deň čelí násiliu tak vplyvom okolia vidí chybu skôr v sebe a pekný úsmev hneď napraví predchádzajúci deň. Dospievajúci syn chce vymeniť rodinu za členstvo v gangu. Ďalší syn sa z rôznych dôvodov dostáva do výchovného zariadenia. Nadaná dcéra sníva o tom ako bude spisovateľkou. Spolu so svojimi najmladšími súrodencami musia cez noc znášať hlučné večierky, ktorých vyvrcholením je vlna násilia ich otca na matke. Cez deň opúšťajú byt len aby mali na chvíľu „normálny" život.

Film je silný najmä z režisérskej a hereckej stránky. Dusná atmosféra akejsi beznádeje na diváka vplýva celý čas a vôbec sa na to nepozerá dobre. Niekto považuje Requiem for a dream za vrchol filmov na základe, ktorého určite dostanete depresiu. V tomto prípade to na mňa doľahlo v oveľa väčšej intenzite. Doslova som cítil každú ranu, ktorú hlava rodiny rozdávala, rovnako ako strach detí a matky. Herecky exceluje Temuera Morrison v úlohe otca a Rena Owen ako jeho žena. Naozaj výborné realistické výkony. Hudba veľmi dobre dopĺňa jednotlivé scény i keď by som si ju vedel predstaviť ešte výraznejšiu. Scenár jemne zaostáva ale predchádzajúce plusy všetky nedostatky vynahradia a ostáva naozaj jeden výborný, intenzívny film, ktorého príbeh by ste nechceli zažiť na vlastnej koži. Odporúčam !

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?